Ender Saraç Web Siteleri
En Çok Okunanlar
Diyabetik Ayak Bakımı
Diyabetik Ayak Bakımı
02/09/2016 0

Nasır Tedavisi
Nasır Tedavisi
02/09/2016 0

Periyodik Ayak Bakımı
Periyodik Ayak Bakımı
02/09/2016 0

Topuk Çatlaklarının Nedenleri
Topuk Çatlaklarının Nedenleri
30/05/2017 0

Çatlak Topuk Tedavisi
Çatlak Topuk Tedavisi
30/05/2017 0

Çatlak Topuk Tedavisi

Gönderen websilin 30/05/2017 0 Sorular Cevaplar

Ayak Sağlığı | Çatlak Topuk Tedavisi

 

Çatlak Topuk Tedavisi
Derideki çatlaklar, şişkin kuru ve yağ eksikliği sebebiyle oluşur. Çatlakların tedavi edilmemesi, burada bulunan damarlar sayesinde mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski sebebiyle çok tehlikelidir.

Topuklarda bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine yol açabilir. Bu çatlakların tedavisinde öncelikle fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınır basınç azaltılır.

 

Ardından yağlı balsam krem sürülerek ve evde destekleyici balsam krem ve üre içeren krem verilmeli. Kişinin Çatlaklarının onarılması için üç haftada bir rutin periyodik bakımları yapılarak tedavi gerçekleştirilir.

 

1. Tıbbi Tedavi: Ayak hastalıkları uzmanı ayaktaki ya da topuktaki kurumadan dolayı sertleşmiş dokuyu almayı tavsiye edebilir. Sert kısım alındıktan sonra çatlaklarda ağrı varsa doktor iyileşinceye kadar çatlakların birleşmesini sağlayan sargı kullanmayı tavsiye edebilir. Bazen uzman doktor çatlağın daha hızlı birleşmesi için doku yapıştırıcısı kullanmayı tavsiye edebilir.

 

2. Nemlendiriciler: Topuk çatlakları için uygun nemlendiriciler eczanelerde bulunmaktadır. Herhangi bir nemlendirici uygun olsa da aşırı kuru ciltler için özel yapılmış nemlendiriciler daha faydalı olabilir. Daha ciddi durumlarda doğrudan cildiye uzmanına danışarak da uygun nemlendirici elde edilebilir. Nemlendiricilerden azami faydayı almak için önce ayağınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Daha sonra ayağınızı kurutarak nemlendiriciyi topuğunuzdaki çatlaklara sürün.

 

Sıcak Su ve Sünger Taşı: Her şeye rağmen topuk çatlağı için en uygun ilaç sıcak sudur. Sıcak su sert deriyi yumuşatarak, sünger taşıyla sert derinin alımını kolaylaştırır. Sünger taşı yoksa zımpara kağıdı kullanmak da aynı işlevi görür. Bu işlem çatlakların etrafındaki ölü derinin atılmasını sağlayarak iyileşmeyi ve yaranın kapanmasını hızlandırır.

 

4. Muz: Bir miktar olgun muzu ezip topuktaki çatlak kısımlara sürün ve 15 dakika beklettikten sonra sürülen kısmı temizleyin. Bu işlemi yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar bekleyebilirsiniz fakat bu durumda üzerine uygulanan ayağa koruma amaçlı çorap giymek gerekir. Bu uygulama da nemlendirici etki yaparak çatlakların kapanmasını hızlandırır.

 

5. Sabunlu Su: Ayağınızı her gece 15-20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletiniz ve daha sonra kurulayın. Sabunlu su da nemlendirici etki yapar ve enfeksiyon oluşumunu büyük ölçüde engeller.

 

6. Zeytinyağı: Topuktaki çatlaklara nemlendirici olarak zeytin yağı sürmek de etkili sonuç verir. Yatmadan önce topuğa zeytinyağı sürüp koruyucu olarak çorap giyin ve bir gece bekleyin. Bu işlemi çatlaklar kapanıncaya kadar uygulayabilirsiniz. Zeytin yağı nemlendirici etkisiyle yaranın daha hızlı kapanmasını sağlayacaktır.

 

Bunlara ek olarak aşağıdaki önlemler de dikkate alınmalıdır.

• Topuğunuzu tamamen saran ve arkası kapalı ayakkabılar kullanmak önemlidir. Arkası açık ayakkabılar topuk çevresindeki desteği azaltarak ayağın altındaki yağlı tabakanın yayılmasına neden olur ve ayak tabanına uygulanan baskı da çatlak oluşumuna neden olabilir.

 

• Ayakkabı astarı kullanmak da ayak tabanında kalın deri oluşumunu engelleyen önemli bir faktördür.

 

• Ayak tabanının yayılmasını ve dolayısıyla çatlak oluşumunu engellemek için düzenli olarak topukluk kullanmak da etkili bir yöntemdir.

 

• Topuk ağrısı şiddetliyse veya kanama varsa ya da çatlak bölgesinde enfeksiyon gelişimi oluyorsa doktora danışılmalıdır.

Dr. Ender Saraç'a Sorularınız

Çatlak Topuk Blog
Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı

websilin 02/09/2016 0
  Diyabetik Ayak Bakımı Diyabet hastalığı olan kişiler için ayak bakımı dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır.    Diyabet...
Devamı
Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi

websilin 02/09/2016 0
  Nasır Tedavisi Deride oluşan yoğun keratinleşme yani Nasır ayaklarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Sinirin baskı altında kalma...
Devamı
Periyodik Ayak Bakımı

Periyodik Ayak Bakımı

websilin 02/09/2016 0
  Periyodik Ayak Bakımı   Dr. Ender Saraç gözetiminde; ayak bakım cihazları ile ayak sağlığı uzmanı eşliğinde, ayaklarda hem medikal hem esteti...
Devamı
Topuk Çatlaklarının Nedenleri

Topuk Çatlaklarının Nedenleri

websilin 30/05/2017 0
Topuk Çatlaklarının Nedenleri: Cilt kuruluğu (kserozis) topuk çatlaklarının en yaygın nedenidir. Topuk çatlakları topuklar üzerine sürekli baskı uy...
Devamı
Çatlak Topuk Tedavisi

Çatlak Topuk Tedavisi

websilin 30/05/2017 0
  Çatlak Topuk Tedavisi Derideki çatlaklar, şişkin kuru ve yağ eksikliği sebebiyle oluşur. Çatlakların tedavi edilmemesi, burada bulunan damarlar ...
Devamı